راز ثروت از نگاه وارن بافت

راز ثروت از نگاه وارن بافت

به نظر شما از نگاه وارن بافت (Warren Buffett) یک کسب و کار عالی و با ارزش دارای چه ویژگی یا ویژگی هایی است؟

قبل از آنکه ادامه این مقاله را بخوانید راجع به این سوال اندکی فکر کنید.

یک کسب و کار (از هر نوعی) باید بر اساس یک سیستم ساخته شود به طوری که اگر روزی قرار شد مانند مک دونالد هزاران شعبه از آن در سرتاسر کشور ایجاد شود بدون هیچ مشکلی و به خوبی توسط افراد کاملا معمولی اداره شود. این یعنی سیستماتیک کردن کلیه عملیات کسب و کار. مهمتر یا همتراز با این موضوع بحث ارزش ارتباط با مشتریان است که یک کسب و کار باید برای آن برنامه ای اساسی داشته باشد.

من وقتی با صاحبان کسب و کارهایی که دارای چندین شعبه هستند صحبت می کنم تقریبا همگی اذعان می کنند که هیچ یک از شعب آنها به اندازه شعبه ای که توسط خود آنها اداره می شود عالی نمی فروشد و اغلب آنها از میزان فروش سایر شعبه های خود ناراضی هستند. این موضوع نشان می دهد که اکثر کسب و کارهای ایرانی از عدم داشتن سیستم برای کلیه عملیات خود به خصوص عملیات بازاریابی و فروش رنج می برند.

همانطور که می دانید وارن بافت یکی از ثروتمندترین مردان جهان است. شهرت وارن بافت بیشتر به خاطر نبوغ او در سرمایه گذاری های موفق است. اما شیوه انتخاب شرکت ها برای سرمایه گذاری توسط وارن بافت مختص خود اوست. وارن بافت در اصل شرکتها را بر اساس شاخص موجودی خالص (Equity) انتخاب می کند. موجودی خالص یعنی ارزش کلیه دارایی ها پس از کسر همه بدهی ها و دیون.

بنابراین برای راه اندازی یک کسب و کار موفق دو راه پیش رو دارید:

  • طوری کسب و کار خود را طراحی کنید که بتوانید تعداد بسیار زیادی شعبه موفق افتتاح کنید.
  • یا آنکه آنقدر کسب و کارتان با ارزش باشد که بتوانید آن را به وارن بافت بفروشید.

تحقیقاتی که روی سرمایه گذاری های وارن بافت صورت گرفته است نشان می دهد که ۸۰ درصد شرکتهایی که توسط این نابغه دنیای تجارت انتخاب شده اند حتما دارای مولفه اعتماد و اطمینان بوده اند.

این شرکتها از ۳ طریق زیر توانسته اند اعتماد مشتریان را به خود جلب نمایند:

  • موجودیت برند
  • روش بازاریابی و فروش
  • شیوه ارتباط با مشتریان

جالب است بدانید که وارن بافت پس از خرید آن کسب و کارهایی که این مولفه را نداشته اند به رهبران آنها توصیه کرده است که به عنصر اعتماد اهمیت ویژه ای بدهند.

بنابراین اگر وارن بافت بخواهد به شما توصیه کند که چگونه کسب و کاری با ارزش بسازید تا او حاضر باشد آن را از شما بخرد قطعا توصیه و راز زیر را به شما خواهد گفت:

  • من شرکتهای مورد اطمینان و قابل اعتماد را می خرم. یعنی شرکتهایی که روی ایجاد و توسعه اعتماد در مشتریان خود سرمایه گذاری کرده اند.

بنابراین راه رسیدن به ثروت از نگاه وارن بافت این است: ایجاد و توسعه اعتماد بسیار بالا بین مشتریان و کسب و کار و اینکه این اعتماد (به عنوان یک سرمایه) هرگز و هرگز نباید به خاطر هیچ چیز دیگری به خطر بیفتد یا قربانی شود.

نوشته های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *