بهترین راه افزایش درآمد در یک کسب و کار چیست؟

بهترین راه افزایش درآمد در یک کسب و کار چیست؟

آیا می خواهید به سرعت باعث افزایش درآمد در کسب و کار خود شوید؟ یکی از بهترین و عالی ترین روش های افزایش درآمد این است: مانع ریزش مشتریان فعلی خود شوید. به عبارتی حفاظت از مشتریان فعلی را در دستور کار خود قرار دهید.

به احتمال بسیار زیاد کسب و کار شما در سال گذشته تعداد بسیار زیادی از مشتریان خود را از دست داده است. مطمئن هستم که نمی توانید بگویید دقیقا چه تعداد از مشتریان خود را از دست داده اید؟ چه کسانی شما را ترک کرده اند؟ چرا آنها شما را ترک کرده اند؟ اکنون آنها با کدام یک از رقیبان شما ارتباط دارند؟

اگر امسال نجنبید و فکری به حال این مشکل اساسی خود نکنید سال بعد هم با این پدیده خطرناک روبرو خواهید شد و پیشرفت سرطان وار این معضل باعث می شود تا کسب و کار شما طی چند سال آینده شکست بخورد و در نهایت تعطیل شود.

قبل از آنکه بخواهید این بیماری خطرناک را درمان کنید بهتر است به سه سوال زیر پاسخ دهید:

  • ارزش یک مشتری چقدر است؟
  • هزینه جذب یک مشتری جدید چقدر است؟
  • هزینه جایگزینی مشتری قبلی با مشتری فعلی چقدر است؟

طبق تحقیقات صورت گرفته هزینه جذب مشتری جدید و جایگزینی آن با مشتری فعلی تقریبا ۷ برابر هزینه حفظ مشتری فعلی است. به عبارتی، اگر هزینه حفظ مشتری فعلی ۵۰۰۰ تومان باشد هزینه جذب مشتری جدید و جایگزینی آن با مشتری فعلی چیزی حدود ۳۵۰۰۰ تومان برای شما تمام خواهد شد. بنابراین از منظر علم سرمایه گذاری عاقلانه تر این است که برای صیانت و نگهداری از مشتریان فعلی یک برنامه حرفه ای طراحی و اجرا نمایید.

یکی از کارهای مهمی که من در دوره های کوچینگ خود انجام می دهم این است که وقت زیادی را روی آموزش و اجرای استراتژی های حفاظت از مشتریان فعلی صرف می کنم. برنامه اجرایی من برای موکلینم یک برنامه ۳ لایه بسیار پیچیده است که ۳ هدف بسیار مهم را دنبال می کند:

  • جذب حداکثری مشتریان جدید
  • حفظ حداکثری مشتریان فعلی
  • ریزش حداقلی مشتریان فعلی

اگر می خواهید تا در سال جدید پیش رو، به سرعت به درآمد بسیار بالایی دست پیدا کنید باید یک برنامه اساسی برای حفاظت از مشتریان فعلی خود طراحی و آن را به سرعت پیاده سازی نمایید.

 

من در دوره های کوچینگ خود به طور دائم روی بهبود هر ۳ سطح این برنامه کار می کنم و از موکلین خود انتظار دارم که این برنامه را طی ۹۰ روز در کسب و کار خود پیاده سازی نمایند. پیاده سازی برخی از این استراتژی ها ساده و برخی دیگر به طرز دردناکی پیچیده است.

پیاده سازی برنامه هایی اینچنینی یکی از راه هایی است که می توانید به سرعت درآمد خود را چند برابر کنید. اگر برای اجرای چنین برنامه ای دنبال انگیزه می گردید باید بگویم سراغ بهترین انگیزه ممکن بروید. باید عمیقا از اینکه مشتریان فعلی شما جذب رقیبان تان شوند احساس تنفر کنید! تقریبا اکثر قهرمانان ورزشی تنها به یک دلیل برنده می شوند: احساس تنفر شدید از شکست! احساس تنفر از باخت باعث می شود تا آنها تا فتح سکوی قهرمانی پیش روند. احساس تنفر محرک بسیار قویتری نسبت به احساس پیروزی است. باید از اینکه مشتریان تان شما را ترک کنند احساس تنفر و سرشکستگی داشته باشید و خود را ملتزم کنید تا از آنها در برابر رقیبان خود تا جایی که در توان دارید محافظت کنید.

راز موفقیت یک کسب و کار در توانایی جذب مشتریان جدید نیست. راز موفقیت یک کسب و کار در توانایی حفظ و نگهداری مشتریان فعلی نهفته است!

نوشته های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *